Про затвердження протиепідемічних заходів у закладах освіти на період карантину у зв'язку поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)
Алгоритм дій щодо допуску до роботи персоналу
1. Увесь персонал закладу загальної середньої освіти проходить термометрію перед початком робочого дня. Медичний працівник веде журнал термометрії персоналу для контролю виконання термометрії.
2. Медичний працівник закладу освіти оглядає персонал закладу перед початком роботи на наявність симптомів гострого респіраторного захворювання (кашель, нежить, осиплість голосу, почервоніння очей)
3. Допуск до роботи персоналу закладу освіти здійснюється за умови використання засобів індивідуального захисту (респіратора, або захисної маски, у тому числі виготовлених самостійно із розрахунку 1 захисна маска на 3 години роботи) після проведення термометрії безконтактним термометром.
4. У разі виявлення співробітника з підвищеною температурою тіла понад 37,2 ºС або з вищезазначеними симптомами, такий співробітник не допускається до роботи. Про цей випадок необхідно повідомити керівника закладу та зробити відмітку в журналі термометрії про недопущення співробітника до роботи.
5. При підвищенні температури тіла (вище 37,2 ºС) або симптомах респіраторного захворювання вдома працівник закладу повідомляє безпосереднього керівника та не виходить на роботу.
6. Керівник відповідає за проведення роз’яснювальної роботи з персоналом про дотримання правил особистої гігієни у закладі, про дотримання соціальної дистанції, використання засобів зв’язку для вирішення питань, що не потребують особистої присутності.
Алгоритм дій щодо допуску учнів до закладу освіти
1. Зустріч здобувачів освіти зранку здійснюється медичним працівником - 2-11 класи, вчителем – 1класи на вулиці.
2. Вхід до приміщень закладу дозволяється при наявності захисної маски або респіратора (за винятком учнів 1-4 класів). Захисні маски можуть не використовуватися під час проведення занять у навчальних приміщеннях. Під час пересування приміщеннями закладу освіти використання захисних масок є обов’язковим (за винятком учнів 1-4 класів).
3. Перед початком занять класні керівники отримують інформацію від учнів щодо їхнього самопочуття та наявності симптомів респіраторної хвороби (кашель, нежить, осиплість голосу, почервоніння очей) шляхом усного опитування чи іншим зручним способом.
4. Якщо у здобувачів освіти наявні симптоми респіраторної хвороби (кашель, нежить, осиплість голосу, почервоніння очей) вони до занять не допускаються, при цьому:
· якщо прийшов до закладу у супроводі дорослого, то невідкладно відправляється додому з цим дорослим, якому рекомендується звернутися з дитиною до сімейного лікаря;
· у разі виявлення у здобувача освіти ознак гострого респіраторного захворювання, до приїзду батьків або інших законних представників дитини, здобувачі освіти знаходяться в масках постійно до вирішення питання щодо направлення їх додому чи до закладу охорони здоров’я;
· у разі виявлення ознак гострої респіраторної хвороби, за відсутності батьків, здобувач освіти одягає маску і тимчасово ізолюється в спеціально відведеному приміщенні закладу; інформуються батьки (інші законні представники) та приймається узгоджене рішення щодо направлення дитини до закладу охорони здоров’я. У разі, якщо дитина налякана і болісно переживає власний стан, медичний працівник (педагог) має заспокоїти дитину і залишатися з нею в окремому приміщенні, що добре провітрюється, не знімати маску і дотримуватися дистанції;
· не розголошувати імені хворого або того, у кого підозрюють COVID19, задля збереження лікарської таємниці та запобіганню боулінгу;
· дані здобувача освіти, в якого виявлено ознаки гострої респіраторної хвороби, записуються та передаються медичному персоналу закладу освіти для ведення обліку;
· здобувач освіти, якого було відсторонено від освітнього процесу, може повернутися до закладу освіти лише після одужання та отримання довідки від сімейного лікаря про те, що він може відвідувати заклад освіти.
Алгоритм дій при виявленні симптомів хвороби під час освітнього процесу
1. У разі виявлення ознак гострої респіраторної хвороби, здобувача освіти тимчасово ізолюють в спеціально відведеному приміщенні закладу. Сповіщають медичний персонал закладу для надання медичної допомоги на догоспітальному етапі, інформують батьків (інших законних представників) та приймається узгоджене рішення щодо направлення до закладу охорони здоров’я.
2. При виявленні ознак гострої респіраторної хвороби у співробітника закладу, працівник негайно відсторонюється від роботи; за можливості, самостійно повертається додому та негайно звертається до сімейного лікаря. За тяжкого стану, на працівника одягається медична маска, ізолюється у спеціально відведеному приміщенні закладу, де чекає прибуття машини «Швидкої допомоги».
3. Медичний працівник надсилає екстрене повідомлення форми 058/о про підозру на інфекційне захворювання до лабораторного центру, реєструє випадок в журналі реєстрації форми О6О/о, співпрацює з епідеміологами лабораторного центру в ході епідеміологічного розслідування і допомагати їм визначати коло контактних осіб.
4. Після вилучення особи з симптомами інфекційного захворювання в тих приміщеннях, де перебувала така особа, проводиться додаткове провітрювання та дезінфекція висококонтактних поверхонь.
5. У разі підтвердження у здобувачів освіти або працівників закладу COVID19, проводиться визначення кола контактних осіб. Усі контактні особи відправляються на самоізоляцію та повинні вживати заходів, передбачених галузевими стандартами у сфері охорони здоров’я.
6. Для класу/групи, яка перебуває на самоізоляції, організовується освітній процес за допомогою технологій дистанційного навчання.
Рекомендації щодо організації безпечного освітнього процесу
1. Проінформувати всіх учасників освітнього процесу про правила організації освітнього процесу, відвідування закладу освіти та перебування в ньому в умовах профілактики розповсюдження коронавірусної хвороби (СОVID-19).
2. Вхід та перебування в закладі освіти інших учасників освітнього процесу, зокрема батьків здобувачів освіти, дозволяється з метою захисту прав здобувачів освіти, педагогічних та інших працівників закладу, реалізація ними прав, передбачених законодавством, за умови використання засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно, після проведення термометрії та попереднього узгодження відповідних дій з керівником закладу.
Допуск до закладу освіти батьків або супроводжуючих осіб, які супроводжують осіб з інвалідністю, за умови дотримання вимог, передбачених абзацом першим цього пункту, не потребує попереднього узгодження з керівником закладу освіти.
Вхід до приміщень закладу усіх учасників освітнього процесу, зокрема батьків здобувачів освіти, можливий за умови використання засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
Захисні маски можуть не використовуватися під час проведення занять у навчальних приміщеннях. Під час пересування приміщеннями закладу освіти використання захисних масок є обов'язковим.
Для учнів 1-4 класів вхід та пересування приміщеннями закладу освіти дозволяється без використання засобів індивідуального захисту.
В процесі викладання навчальної дисципліни педагогічним працівникам рекомендовано використовувати захисні щитки.
Багаторазовий захисний щиток використовується та дезінфікується відповідно до інструкції виробника.
3. Відтермінувати масові заходи, збори у закритих приміщеннях, з метою забезпечення фізичної дистанції під час навчання використовувати великі приміщення (зокрема, актові зали, рекреації, коридори, адаптовані для потреб навчання); за сприятливих погодних умов забезпечувати проведення занять з окремих предметів на відкритому повітрі.
4. Запропонувати батькам учнів, які належать до категорій, яким не рекомендовано перебування в закладах освіти (особам із хронічними легеневими хворобами; особам, які мають розлади імунної системи; особам із захворюванням на цукровий діабет тощо), продовжити навчання за формами здобуття освіти, що максимально відповідають потребам їхнього захисту та безпеки (наприклад, педагогічний патронаж, екстернатна, сімейна (домашня) форма.
5. На входах до приміщення закладу організувати місця для обробки рук антисептичними засобами; місця дня обробки рук позначити вказівником на правила про необхідність дезінфекції рук та інші інформаційні матеріали.
6. Обладнати спеціальне приміщення для тимчасового перебування учасників освітнього процесу у разі виявлення в них симптомів гострого респіраторного захворювання.
7. Пересування здобувачів освіти між навчальними кабінетами мінімізувати, зокрема, шляхом проведення занять упродовж дня для одного і того ж класу в одному і тому самому кабінеті, застосування модульного підходу до організації вивчення дисциплін тощо.
8. Забезпечити раціональне використання виходів із закладу освіти, використання розмітки на підлозі, що полегшує організацію двостороннього руху коридорами.
9. У санітарних кімнатах забезпечити наявність рідкого мила та електросушарок.
10. Після кожного навчального заняття проводити провітрювання впродовж не менше 10 хвилин, забезпечити безпеку учнів (щоб учні не змогли відкрити вікно самостійно або випасти) Після проведення занять у кінці робочого дня провести очищення і дезінфекцію поверхонь (у тому числі дверних ручок, столів, місць для сидіння, перил тощо).
11.На території закладу розмістити контейнери/ урни з кришкою для використаних масок з чіткою яскравою відміткою «ВИКОРИСТАНІ МАСКИ ТА РУКАВИЧКИ».
Правила щодо дотримання особистої гігієни в закладі освіти
1. Основним заходом гігієни рук в умовах закладу загальної середньої освіти є миття рук з милом. Кожен рукомийник для миття рук має бути обладнаний рідким милом в дозаторі та електросушарками. Дозатор для мила мити та дезінфікувати перед кожним наповненням новою порцією, якщо місткість для мила багаторазова. Тверде мило не рекомендується в місцях загального користування. Протирання рук вологими серветками з метою знезараження або як заміна миття рук, або антисептична обробка не рекомендується.
2. Використання антисептика доцільне лише в тому випадку, коли немає доступу до води та мила Кількість антисептика на одну обробку – не менше 3 мл. Якщо неможливе використання настінних або настільних дозаторів помпового типу, слід надавати перевагу кишеньковим санітайзерам з кришкою, що може відкриватись та закриватись одним пальцем Для ефективної обробки рук використовувати антисептичні засоби із загальним вмістом спирту не менше 60% Обробка рук антисептиком проводиться методом втирання протягом 30 секунд Перед нанесенням антисептика руки мають бути повністю сухі.
3. Санітарно-дезінфекційний режим у закладі освіти у період карантину організовується відповідно до пунктів 1 та 7 додатка 12 до Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров'я України 25 вересня 2020 року № 2205, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2020 року за № 1111/35394. Розрахунок необхідної кількості дезінфекційного засобу здійснюється відповідно до інструкції щодо використання засобу.
Вимоги до організації харчування
1. Провести розрахунок максимальної чисельності учнів, що можуть одночасно отримувати (на лінії роздачі) та вживати їжу, не порушуючи фізичної дистанції 1 м.
2. При організації харчування відстань між столами повинна бути не менше 1,5 м, за одним столом – не більше 4-х осіб.
3. Питний режим здобувачів освіти організовується за допомогою індивідуальних ємностей для рідини або фасованої питної продукції.
4. При організації харчування працівники харчоблоку працюють в захисних масках та гумових рукавичках. Приміщення слід регулярно прибирати.
5. Працівник їдальні, який видає страви або здійснює розрахунок, повинен бути забезпечений засобами індивідуального захисту: захисною маскою або респіратором, захисними окулярами або захисним щитком, одноразовими рукавичками.
6. При організації харчування забезпечити умови для дотримання учасниками освітнього процесу та працівниками харчоблоку правил особистої гігієни (рукомийники, мило рідке, електросушарки, антисептичні засоби для обробки рук.
7. Медичний працівник закладу освіти повинен здійснювати щоденний контроль за санітарно-протиепідемічним режимом харчоблоку.
Рекомендації щодо прибирання та дезінфекції поверхонь
1. Здійснити прибирання усіх навчальних приміщень та прилеглої території закладу освіти (дезінфекція поверхонь, перевірка вікон щодо забезпечення наскрізного та кутового провітрювання; відкриття та дезінфікування жалюзійних решіток на отворах вентиляційної системи, фільтрів кондиціонерів тощо). У кожному приміщенні забезпечити наявність графіка прибирань з відмітками про виконання.
2. Створити умови для мінімізації ризику інфікування (визначення приміщень для окремого зберігання верхнього одягу для різних вікових груп здобувачів освіти, персоналу закладу освіти), збільшення вільного простору в навчальних приміщеннях (прибирання килимів, м’яких іграшок тощо).
3. Весь прибиральний інвентар має бути виготовлений з матеріалу, що підлягає дезінфекції, зберігатися в окремому приміщенні. Інвентар має бути чистим та непошкодженим.
Рекомендації щодо поводження з використаними засобами індивідуального захисту
1. Здійснювати централізований збір та утилізацію використаних засобів індивідуального захисту, паперових серветок в окремі контейнери/урни (картонні або пластикові) з кришками та поліетиленовими пакетами :
· контейнери для збору використаних засобів індивідуального захисту встановлювати біля входу в заклад освіти, коридорах та санвузлах;
· поліетиленові пакети з контейнерів, в яких зібрано використані засоби індивідуального захисту, змінювати після заповнення, щільно зав’язувати (в разі необхідності використовувати додатковий пакет);
· щоденно здійснювати дезінфекцію контейнерів
Рекомендації для батьків щодо організації безпечного освітнього процесу на період карантину
1. Забороняється у період карантину відвідування закладу батьками або супроводжуючими особами – крім тих, які супроводжують осіб з інвалідністю. Спілкування з педагогічними працівниками здійснювати дистанційно за допомогою будь-яких зручних засобів зв’язку.
2. Забезпечити здобувачів освіти: 1) захисними масками або респіраторами з розрахунку 1 маска на 3 години перебування в закладі освіти (5-11 кл); 2) папками-конвертами на застібці Zip Lock (або папками на кнопці) для чистих та використаних захисних масок (респіраторів) (5-11 кл); 3) водою для індивідуального питного режиму впродовж навчального дня.
3. Щоденно, перед відвідуванням закладу освіти, оглянути дитину на наявність симптомів респіраторного захворювання і виміряти температуру. При виявленні симптомів хвороби (температура тіла вище 37,2°С, кашель, осиплість голосу, почервоніння очей) повідомити класного керівника та звернення до сімейного лікаря. Учні із симптомами хвороби до закладу освіти не допускаються.
4. Педагогічні працівники перед початком занять проводять опитування здобувачів освіти щодо їх самопочуття та наявність симптомів респіраторної хвороби. У разі виявлення симптомів здобувачі освіти тимчасово ізолюються в спеціально відведеному приміщенні закладу, про що інформуються батьки (законні представники), які повинні забрати дитину у найкоротший термін та звернутися до сімейного лікаря.
5. Учням, які належать до категорій, яким не рекомендовано перебування в закладах освіти (особам із хронічними легеневими хворобами; особам, які мають розлади імунної системи; особам із захворюванням на цукровий діабет тощо), рекомендується продовжити навчання за формами здобуття освіти, що максимально відповідають потребам їхнього захисту та безпеки (педагогічний патронаж, екстернатна, сімейна (домашня) форма.
6. Проводити роз’яснювальну роботу щодо дотримання правил респіраторної гігієни та запобіганню поширенню COVID-19.